• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Od piątku możliwe inhalacje solankowe

Od piątku możliwe inhalacje solankowe

12 Kwietnia 2022

W najbliższy czwartek 14 kwietnia bieżącego roku, planowane są prace przygotowawcze przy miejskiej tężni solankowej zlokalizowanej w parku „Oczko wodne” przy ul. Ułanów. W efekcie tych działań, w piątek 15 kwietnia obiekt rozpocznie tegoroczny sezon funkcjonowania zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Z dobrodziejstw mgiełki solankowej będzie można korzystać do połowy listopada.

Tężnia wykonana na zlecenie knurowskiego samorządu, działa w mieście od 27 kwietnia 2019 roku. Od tego momentu, zarówno Knurowianie, jak i przyjezdni goście, korzystają ze zdrowotnych walorów tej drewnianej konstrukcji nasączonej solanką.

Do budowy tężni wykorzystano możliwie jak najwięcej naturalnych elementów. Wnętrze drewnianej konstrukcji ma długość 24 m, a jej wysokość to 7m. Wypełnione wiązkami z gałązek tarniny, na które przy pomocy specjalnego agregatu, z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod obiektem znajduje się basen do odbioru solanki. Celem całego procesu jest uzyskanie określonego roztworu chlorku sodu w wodzie. Istotną kwestią do uzyskania najwyższych właściwości tężni jest pogoda. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze, co daje najlepsze efekty, natomiast w dni deszczowe i mgliste tężenia jest mniejszy.

Od momentu wzniesienia tężni, jej rejon stał się miejscem kulturalno-rekreacyjnym, gdzie w dobrym klimacie można wybrać się na spacer, piknik, zabawy z dziećmi czy też po prostu odpocząć na ławce. Dodatkowo, Centrum Kultury w Knurowie na stałe wpisało to miejsce do realizacji wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców, jak koncerty, warsztaty muzyczne, pokazy iluzji, zajęcia fitness, zloty food trucków i wiele innych. W tym roku również będzie można korzystać z wielu atrakcji, o których na bieżąco można dowiadywać się z mediów społecznościowych Centrum Kultury - LINK.

Podobne wiadomości:

do góry