• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Przebudowa skrzyżowania ul. Szpitalnej z ul. 26 Stycznia

Przebudowa skrzyżowania ul. Szpitalnej z ul. 26 Stycznia

19 Lutego 2016

Od końca ubiegłego roku, z różnym natężeniem, trwają roboty związane z przebudową skrzyżowania. Po pracach przygotowawczych, stanowiących I etap, przyszła kolej na roboty związane z częścią drogową.

O atrakcyjności terenów inwestycyjnych decyduje wiele czynników. Dla inwestora istotne jest zarówno położenie działki jak i możliwość przyłączenia mediów (prądu, gazu, wody, kanalizacji). Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym elementem, jest jednak droga dojazdowa do posesji. Teren inwestycyjny, o atrakcyjnej lokalizacji, uzbrojony i z dojazdem, łatwiej znajdzie nabywcę oraz rzetelnego inwestora.  A o to właśnie chodzi.
 W północnej części Knurowa, w rejonie skrzyżowania drogi krajowej Gliwice-Rybnik-Chałupki z ul. Szpitalną i ul. 26 Stycznia znajduje się blisko 17 hektarowy teren inwestycyjny. Jest on podzielony na cztery parcele, objęte granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W roku 2014 roku KSSE Podstrefa Gliwice wykonała dla tego terenu projekt budowlano-architektoniczny. Na podstawie projektu, oraz zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, teren może zostać zabudowany budynkami przemysłowymi i usługowymi o zróżnicowanym profilu. Może tam więc powstać np. hala produkcyjna lub magazynowa ale także biurowiec. Działki mogą zostać również częściowo zabudowane budynkami mieszkalnymi, np. na potrzeby administratorów obiektów przemysłowo-usługowych.  

W bieżącym roku gmina przystąpiła do budowy drogi łączącej wyżej wymienione tereny inwestycyjne z ul. Szpitalną. Nowy odcinek stanowić będzie swego rodzaju przedłużenie ul. 26 Stycznia, jednak w miejsce obecnego skrzyżowania ul. Szpitalnej z ul. 26 Stycznia, zbudowane zostanie rondo, które zapewnia większą przepustowość i płynność ruchu niż np. sygnalizacja świetlna.

Prace drogowe na skrzyżowaniu potrwają do przyszłego roku, jednak natężenie obecnych utrudnień zarówno dla pasażerów komunikacji miejskiej, jak i dla kierowców, będzie się zmieniać. I tak, już w połowie maja przywrócona zostanie trasa przejazdu autobusu linii nr 710. Autobusy przejeżdżające dotychczas ul. 26 Stycznia, są obecnie kierowane objazdem przez ulice 1 Maja i Kosmonautów. Czasowo przeniesiono również przystanki: „Knurów 26 Stycznia” oraz „Knurów Ułanów”. W maju wszystko powinno wrócić do normy i linia autobusowa nr 710 znowu prowadzić będzie przez ul. 26 Stycznia.

Utrudnienia czekają również kierowców w ciągu ul. Szpitalnej. Ruch odbywa się tu obecnie w sposób wahadłowy przy wykorzystaniu sygnalizacji świetlnej. Taka sytuacja będzie się niestety utrzymywać przez większość okresu prowadzenia robót.

 

    sygnalizacja świetlna, sterująca ruchem wahadłowym, uruchamiana jest podczas prac i robót ziemnych


 

do góry