• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Rodzice 6-latków podejmą decyzję

Rodzice 6-latków podejmą decyzję

10 Lutego 2016

Zmiana przepisów ustawy o systemie oświaty przywróciła obowiązek szkolny dla dzieci od 7 roku życia. Rodzicom sześciolatków pozostawiono natomiast wybór - pozostawić dziecko na kolejny rok w przedszkolu czy zapisać je do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Dla wielu rodziców decyzja nie jest łatwa i wymagać będzie przeanalizowania wielu czynników – począwszy od indywidualnych predyspozycji dziecka, a skończywszy na technicznym i organizacyjnym przygotowaniu szkoły do przyjęcia sześciolatków. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, z inicjatywy Miejskiego Zespołu Jednostek Oświatowych w Knurowie, prowadzona jest na terenie miasta akcja informacyjna pod hasłem: ,,Rodzice sześciolatków mają wybór". W jej ramach przygotowano broszury informacyjne oraz plakaty, a szkoły organizują dla rodziców sześciolatków Dni Otwarte w swoich placówkach. Podczas Dni Otwartych rodzice mogą porozmawiać z kadrą pedagogiczną szkół, a także pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Rodzice uzyskają wskazówki, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy ocenie, czy nasz sześciolatek jest, czy nie jest gotowy na podjęcie nauki w pierwszej klasie. Pewną wskazówką dla rodziców może być diagnoza dojrzałości dziecka, którą każdy rodzic obecnego przedszkolaka otrzyma do końca kwietnia br.       

Kolejnym elementem, mogącym mieć wpływ na decyzję rodziców, jest przygotowanie techniczne, organizacyjne i edukacyjne szkół. W Knurowie wszystkie szkoły podstawowe już od 2010 roku były gruntownie modernizowane i przebudowywane w celu dostosowania tych placówek do przyjęcia sześciolatków. Już od 2013 roku tzw. „zerówki” dla sześciolatków funkcjonują w Knurowie wyłącznie w ramach szkół podstawowych, a zatem na potrzeby „zerówkowiczów”, szkoły zostały przebudowane i wyposażone w sprzęt dostosowany do wieku, a przede wszystkim -  wzrostu dzieci sześcioletnich (m.in. toalety, łazienki, szatnie). Również sale lekcyjne i świetlice mają wystrój oraz wyposażenie dostosowane do potrzeb sześciolatków.  Szkoły organizują sześciolatkom zajęcia dodatkowe np. korekcyjne, logopedyczne, itp. Wszystkie podręczniki i ćwiczenia są dla dzieci za darmo.

Rodzice 6-latków mają wybór, jednak warto inwestować w indywidualny rozwój dziecka.

 

Zapoznaj się ze szczegółami oferty

do góry