• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Ruszył nabór wniosków o wsparcie z Rządowego Funduszu (..)

Ruszył nabór wniosków o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

31 Lipca 2020

Tarcza antykryzysowa związana z niwelowaniem ujemnych skutków gospodarczych w związku z pandemią COVID-19 zakłada m.in. program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. Stąd tez pomysł o uruchomieniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który w założeniu pozwoli nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw uczestniczących w zamówieniach publicznych, ogłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego na realizację lokalnych zadań inwestycyjnych.

Gminy i powiaty będą mogły ubiegać się o pieniądze na szeroko rozumiane inwestycje w infrastrukturę publiczną, w tym na budowę i remonty dróg, modernizacje obiektów i placówek, inwestycje w instalacje ochrony środowiska, gospodarkę wodna itp.

Czas na składanie wniosków przez samorządowców do wojewody ustalono od 27 lipca do 10 sierpnia 2020 r. Następnie wojewoda przekaże informację o kwocie wnioskowanego wsparcia w podziale na poszczególne jednostki samorządowe do Prezesa Rady Ministrów do 17 sierpnia 2020 r.
Środki za pośrednictwem wojewodów trafią na rachunki samorządów najpóźniej we wrześniu 2020 r. i będzie je można wykorzystywać do końca 2022 roku.

Gmina Knurów złożyła już do Wojewody Śląskiego wymagane prawem dokumenty, a wniosek opiewa na kwotę ponad 8 milionów złotych.

  Celem Funduszu jest wsparcie dla:

  • samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.
  • małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy.
  • mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce: firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy w na najbliższym targowisku.

 

do góry