• język migowy
  • BIP
  • EU

Święto Plonów

28 Sierpnia 2015

W większości miejscowości w Polsce przełom sierpnia i września to czas, kiedy organizowane są uroczystości dożynkowe. Tradycja ta obecna jest od wieków w historii polskiego rolnictwa. Trzeba jednak pamiętać, że dziękczynienie za szczęśliwe zebranie plonów, dotyczy nie tylko zbóż, ale również owoców, warzyw i innych płodów ziemi. Dlatego też oprócz rolników, swoje święto mają też działkowicze, zrzeszeni w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

W Knurowie uprawianie ogrodów działkowych jest jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu wolnego. Piękne i zdrowe plony, niejednokrotnie ciekawe i niebanalne aranżacje małej architektury oraz fantazyjne formy roślinności, dodają naszemu miastu kolorytu. Nic więc dziwnego, że działkowcy z Knurowa bardzo często zwyciężają w różnego rodzaju konkursach na najpiękniejszy ogród, są także laureatami nagród i wyróżnień, także tych miejskich.

W ubiegłym roku R.O.D. im. ks. Dzierżona zostały uhonorowane Laurem Knurowa, a ogrodom działkowym poświęcony został oficjalny kalendarz miejski wydany przez Urząd Miasta w Knurowie. Warto też wspomnieć o konkursie organizowanym dla mieszkańców przez Radę Miasta o nazwie ,,O piękniejszy Knurów", w którym jedną z kategorii  ocenianych przez specjalne jury są ogrody działkowe.

Dożynki to również okazja do świętowania rocznic założenia poszczególnych ogrodów. W tym roku swój jubileusz 60-lecia istnienia obchodzą R.O.D. ,,Szyb-Wschód". Z tej okazji w sobotnich uroczystościach weźmie udział Prezydent Knurowa Adam Rams, który odwiedzi też Ogrody ,,Jedność". W niedzielę przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta wezmą udział w XVII Dożynkach Powiatu Gliwickiego, organizowanych na terenie Gminy Rudziniec.

 

udostępnij
do góry