• język migowy
  • BIP
  • EU

Uwaga na barszcz!

15 Lipca 2015

Za osiedlem Szczygłowice w kierunku na Wilczą (okolice ulicy Miarki oraz Nieborowickiej) w gminie Pilchowice odnotowano dwa skupiska rosnącego barszczu Sosnowskiego. Chociaż teren ten nie należy do miasta Knurów, warto o nim wspomnieć przez wgląd na chociażby znajdujące się w pobliżu ogródki działkowe.

Barszcz Sosnowskiego, pogardliwie nazywany również „zemstą Stalina”, to niebezpieczna roślina, pochodząca z rejonu Kaukazu, do lat 70-tych uważana za roślinę pastewną. Barszcz posiada silne właściwości toksyczne, a wytwarzane olejki eteryczne w kontakcie ze skórą i obecnością promieni słonecznych, powodują oparzenia II i III stopnia. W czasie upałów toksyczne związki mogą również uwolnić się w postaci lotnej, dlatego są bardzo niebezpieczne. Rośliny nie trudno nie zauważyć. Osiąga wysokość nawet do 4 metrów, posiada liście o średnicy do 150 cm, a kwiaty zebrane są w gęsty, duży baldach do 50 cm.

Radzimy zachować ostrożność i nie zbliżać się do roślin, co szczególnie dotyczy dzieci.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.barszcz.edu.pl

 

Pas pobocza ulicy Nieborowickiej w gminie Pilchowice- tutaj występuje większe skupisko barszczu.

             

  pojedyńczą roślinę zlokalizowano przy ul. Miarki po lewej stronie , za pasem przydrożnej zieleni. W tle wjazd na osiedle Szczygłowice.

                 

 Ulica Nieborowicka w Pilchowicach- około 100 metrów od skupiska barszczu. W tle widok na bloki przy Alei Piastów w Szczygłowicach.

 

 

do góry