• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Wysoka kultura w klimacie solankowym

Wysoka kultura w klimacie solankowym

29 Lipca 2022

Od momentu wzniesienia tężni, jej rejon stał się miejscem kulturalno-rekreacyjnym, gdzie w dobrym klimacie można wybrać się na spacer, piknik, zabawy z dziećmi czy też po prostu odpocząć na ławce. Dodatkowo, Centrum Kultury w Knurowie na stałe wpisało to miejsce do realizacji wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców, jak koncerty, warsztaty muzyczne, pokazy iluzji, zajęcia fitness, zloty food trucków i wiele innych. W tym roku również można korzystać z wielu atrakcji, o których na bieżąco informuje Centrum Kultury w Knurowie - LINK.

Zespół After Midnight z Knurowa dał się poznać lokalnej publiczności z dobrej strony podczas wielu wydarzeń kulturalnych. Już w najbliższą niedzielę 31 lipca o godzinie 17:00 zapraszamy na koncert plenerowy przy tężni solankowej, gdzie Zespół zaprezentuje swoje umiejętności wokalno-muzyczne.

Przypomnijmy, że tężnia wykonana na zlecenie knurowskiego samorządu, działa w mieście od 27 kwietnia 2019 roku. Od tego momentu, zarówno Knurowianie, jak i przyjezdni goście, korzystają ze zdrowotnych walorów tej drewnianej konstrukcji nasączonej solanką.

Do budowy tężni wykorzystano możliwie jak najwięcej naturalnych elementów. Wnętrze drewnianej konstrukcji ma długość 24 m, a jej wysokość to 7m. Wypełnione wiązkami z gałązek tarniny, na które przy pomocy specjalnego agregatu, z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod obiektem znajduje się basen do odbioru solanki. Celem całego procesu jest uzyskanie określonego roztworu chlorku sodu w wodzie. Istotną kwestią do uzyskania najwyższych właściwości tężni jest pogoda. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze, co daje najlepsze efekty, natomiast w dni deszczowe i mgliste tężenia jest mniejszy.

Podobne wiadomości:

do góry