• język migowy
  • BIP
  • EU

XII Pielgrzymka Biegowa

12 Września 2017

W środowy poranek 13 września 2017 r. spod pomnika Poległych Górników KWK „Wujek” ruszy XII pielgrzymka knurowskich biegaczy do grobu bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął m.in. Prezydent Knurowa Adam Rams.

Pomysłodawcą biegu jest knurowski radny Marian Gruszka, który podkreśla, że idea zrodziła się w Knurowie na spotkaniach parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Niezmiennie od lat, organizacyjnie w przygotowaniu biegu pomaga Stowarzyszenie Moja Gmina Nasz Powiat - Knurów, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 Grudnia 1981r., Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ „Solidarność”.

Pielgrzymka rozpocznie się od mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach Brynowie. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II, a następnie odbędzie się przemarsz pod pomnik Poległych Górników KWK „Wujek”, gdzie uczestnicy złożą wiązanki kwiatów. Sygnał do startu da wojewoda śląski, któremu towarzyszyć mają przedstawiciele okolicznych samorządów lokalnych. W skład pielgrzymki, liczącej ok. 30 osób, wchodzą też biegacze z Knurowa, którzy mają do pokonania 320 km. Z kolei z Olsztyna, sprzed Pomnika Wolności Ojczyzny wyruszyć mają rowerzyści, którzy do przejechania mają ponad 250 km. Wśród pielgrzymów rowerowych mają być również osoby niepełnosprawne jadące na wózkach.

Obie pielgrzymki mają połączyć się w Warszawie. Wspólnie dotrą już do grobu bł. ks. Popiełuszki na Żoliborzu. Po powitaniu biegaczy i złożeniu wieńców na grobie, odbędzie się msza św. w sanktuarium św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

 

udostępnij
do góry