Słoneczna Gmina Knurów
ETAP REALIZACJI INWESTYCJI PRZEZ GRANTOBIORCÓW
W związku z rozpoczęciem odbiorów technicznych instalacji fotowoltaicznych przez upoważnionego przez Gminę Knurów inspektora nadzoru tj. firmę Energo Term Radosław Ostrowski zaleca się grantobiorcom zapoznanie z Kartą Kontroli Instalacji OZE i Dokumentacji Powykonawczej, która opracowana została na potrzeby czynności odbiorowych.
Na Karcie tej wymienione są kwestie na które Inspektor nadzoru będzie zwracał szczegółną uwagę podczas czynności odbiorowych. W miarę możliwości prosi się grantobiorców o udostępnienie powyższej Karty firmom instalatorskim, które wykonywały montaż instalacji.
Uwaga: Karty tej nie należy wypełniać, gdyż stanowi ona jedynie dokument wewnętrzny, którym posługuje się iInspektor nadzoru. Wzór Karty w formie pliku pdf do pobrania znajduje się na końcu artykułu.
JAK UMÓWIĆ SIĘ Z INSPEKTOREM NADZORU NA ODBIÓR TECHNICZNY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ
Celem dokonania odbioru technicznego instalacji fotowoltaicznej przez inspektora nadzoru, należy zgłosić powyższy fakt Gminie Knurów. Zgloszenie w formie oświadczenia grantobiorcy wraz z podaniem adresu nieruchomości, na terenie której znajduje się wykonana i działająca już instalacja fotowoltaiczna należy przesyłać drogą mailową na adres lub albo pisemnie na adres Urzędu Miasta Knurów ul. dr Floriana Ogana 5 .
Zgłoszenia, po ich weryfikacji,, przekazywane są przez Urząd Miasta Knurów inspektorowi nadzoru na bieżąco. Inspektor kontaktować się będzie z grantobiorcami telefonicznie, w celu uzgodnienia terminu dokonania czynności odbiorowych na terenie nieruchomości, na której znajduje się wykonana instalacja fotowoltaiczna.
Uwaga: odbiór techniczny odbywa się z udziałem firmy instalatorskiej, tak więc podczas uzgadniania terminu odbioru prosi się o potwierdzenie powyższego terminu u firmy, która dokonała montażu instalacji. Z czynności odbiorowych sporządzany jest Protokół Odbioru Technicznego, którego wzór załączony został w formie pliku pdf do pobrania na końcu artykułu.
W ramach czynności odbiorowych grantobiorca uzupełnia i podpisuje Óświadczenia Grantobiorcy, którego treść została załączona na końcu niniejszego artykułu w formie pliku do samodzielnego pobrania i wydrukowania. Oświadczenie w formie papierowej znajduje się także jako załącznik do umowy o powierzenie grantu, którą to umowę każdy grantobiorca posiada w domu
W ramach czynności odbiorowych również firma instalatorska będzie proszona o uzupełnienie i podpisanie Oświadczenia Wykonawcy, którego treść została załączona na końcu niniejszego artkułu w formie pliku do samodzielnego pobrania i wydrukowania.
Inspektor nadzoru, tj. firma Energo Term Radosław Ostrowski dyżuruje pod numerem telefonu: 663 378 419 w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach od 9.00 do 17.00.
ZŁOŻENIE WNIOSKU O WYPŁATĘ GRANTU
Po zakończeniu czynności odbiorowych i pozytywnej weryfikacji dokumentacji technicznej oraz instalacji fotowoltaicznej inspektor nadzoru wypełnia i podpisuje Protokół Odbioru Technicznego. Protokół ten podpisuje także grantobiorca oraz firma instalatorska, która przeprowadziła montaż instalacji. Po otrzymaniu od inspektora nadzoru Protokołu Odbioru Technicznego, grantobiorca uprawniony jest do złożenia Wniosku o wypłatę grantu.
Wniosek składa się do Urzędu Miasta Knurów w formie pisemnej na adres Urzędu: 44-190 Knurów ul. dr Floriana Ogana 5 osobiście, operatorem pocztowym lub za pomocą skrzynki elektronicznej ePuap.
Do wniosku o wypłatę grantu należy dołączyć komplet załączników, które wymienione zostały w § 7 Umowy o udzielenie grantu.
ZAŁOŻENIA PROGRAMU
Cel Programu:
Celem Programu jest ograniczenie niskiej emisji (zmniejszenie zużycia węgla, gazu, oleju opałowego, energii elektrycznej i innych surowców) poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, znajdujących się na terenie Gminy Knurów. Rezultatem Programu ma być poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie wydatków ponoszonych przez mieszkańców na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz na prąd.
Poziom dofinansowania dla nieruchomości :
80% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 11 000,00 zł
Uwaga:
Nie jest celem Programu produkcja prądu (instalacja fotowoltaiczna) i odsprzedawanie go do sieci elektroenergetycznej i tym samym „zarabianie” na instalacji. Instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie przede wszystkim zmniejszyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym i w maksymalnym stopniu zmniejszyć rachunki za prąd.
Definicje:
• BUDYNEK MIESZKALNY JEDNORODZINNY- należy przez to rozumieć Budynek - w rozumieniu art. 3 pkt. 2 a ustawy z dnia 07 lipca 1994 r.- Prawo budowlane (Dz. U. z 2021r. poz. 11, 234, 282), wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
• INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA- należy przez to rozumieć instalację fotowoltaiczną o minimalnej mocy 2 kWp (kWp - kilowatopeak - moc szczytowa w kW) składającej się z modułów do produkcji energii elektrycznej na konstrukcji wsporczej wraz z inwerterem, podłączeniem do sieci energetycznej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym Grantobiorcy, posiadającego umowę kompleksową na dostawę i sprzedaż energii elektryczne;
Warunki wstępne udziału w Programie:
• lokalizacja budynku na terenie Gminy Knurów.
• budynek wykorzystywany wyłącznie na cele mieszkalne.
• budynek nie posiada już założonej instalacji fotowoltaicznej.
• uregulowany stan prawny nieruchomości, na której jest położony budynek,
• złożenie wniosku o udzielenie grantu w trakcie 30- dniowego otwartego naboru, ogłoszonego przez Gminę Knurów.
• podpisanie przez minimum 150 wnioskodawców umów o powierzenie grantu z Gminą Knurów (co warunkuje możliwość osiągnięcia założonych w projekcie unijnym wskaźników środowiskowych).