• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Knurowscy naukowcy z kosmicznym doświadczeniem

Knurowscy naukowcy z kosmicznym doświadczeniem

24 Listopada 2022

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie uczestniczyli w Światowym Tygodniu Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week), które odbyły się w październiku bieżacego roku we Wrocławiu. Jest to ustanowiony przez ONZ światowy dzień nauki i technologii kosmicznych wpływających na lepsze życie ludzkości.

Imprezy odbywają się w prawie 100 krajach, a w Polsce organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie WroSpace, które poprosiło naukowców z Knurowa o zaprezentowanie kilku projektów związanych z kosmosem.

Koło z Knurowa reprezentowało 12 młodych naukowców ze szkół podstawowych i średnich oraz jeden student pierwszego roku Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Dwudniowa impreza obfitowała w wiele równoległych wydarzeń jakimi były prelekcje, warsztaty i pokazy. Knurowianie mieli okazję przyswoić sporo wiedzy naukowej jak i poznać polskie firmy branży kosmicznej, z którymi mogą się w przyszłości związać zawodowo.

Członkowie koła zaprezentowali cztery kosmiczne projekty.

  • Pierwszym był satelita CanSat AGO Knurów 1, który w 2020 roku zwyciężył w polskiej eliminacji konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej.
  • Drugim satelita Delta Knurów 2, który w 2021 roku otrzymał wyróżnienie w tym samym konkursie.
  • Trzecim projektem był mini łazik marsjański Knurów Mini Rover budowany przez młodzież na poziomie szkoły podstawowej, która zbiera doświadczenie, by przystąpić do konkursów międzynarodowych.
  • Czwartym największym projektem był łazik marsjański Knurów Rover, który budowany jest przez kilkunastu członków Koła na międzynarodowe zawody European Rover Challenge.

Podsumowując, dwudniowy wyjazd był pełen wiedzy, emocji, zabawy oraz zdobytego doświadczenia z prezentacji projektów i rozmów z innymi zakręconymi kosmicznie ludźmi w różnym wieku. To pozwala knurowskiej młodzieży rozwijać skrzydła i kierunkować swoją przyszłość ku gwiazdom.

naukowcy z Knurowa

naukowcy z Knurowa

Podobne wiadomości:

do góry