• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Nowe rozwiązania ZTM w Knurowie

Nowe rozwiązania ZTM w Knurowie

14 Stycznia 2022

logo ZTMOd blisko 1,5 roku trwają intensywne rozmowy, negocjacje i spotkania dotyczące uruchomienia na terenie naszej Gminy linii metropolitalnej. Linie metropolitalne to system połączeń autobusowych ZTM, które usprawniają podróżowanie po Metropolii. Jest to atrakcyjna oferta ze względu na zwiększenie częstotliwości kursowania, niemal całodobową obsługę i wprowadzenie regularnych odstępów odjazdów.
Wdrożenie linii metropolitalnych, oznaczonych literą „M”, popularnie zwanych M-kami, jest rozłożone w czasie. W 2021 r. uruchomionych zostało dziesięć linii, kolejno: M1, M2, M3, M4, M18, M24, M22, M101, M102 i M108. Przejazd liniami metropolitalnymi możliwy jest na podstawie biletów ZTM. 1 stycznia 2022 r. uruchomione zostały kolejne dwie metrolinie - M19 i lotniskowa AP.

Na terenie naszej Gminy ma funkcjonować linia M105 zapewniająca połączenia Knurowa z Pyskowicami przez Gliwice. Termin uruchomienia połączenia przewidywany jest w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Uruchomienie linii minibusowej nr 610 jest planowane wspólnie z ZTM o zeszłego roku i jest odpowiedzią gminy na potrzeby mieszkańców.

Nie jest to linia okrężna, tylko linia komunikująca osiedla domków jednorodzinnych zlokalizowanych w obrębie ulic Jęczmienna/Koziełka, 26 Stycznia, Rakoniewskiego oraz rejon cmentarza komunalnego z centrum Knurowa. Ze względów technicznych, nie ma możliwości obsługi obecnie funkcjonującymi na terenie Knurowa liniami autobusowymi powyższych rejonów, a więc linia minibusowa byłaby alternatywą dla mieszkańców.

Uruchomienie nowej linii autobusowej na tym odcinku wiąże się nie tylko posadowieniem słupków przystankowych, ale również z przebudową dróg, a co za tym idzie uzyskaniem niezbędnej dokumentacji projektowej, uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych (w zależności od zakresu), wyłonienia w drodze przetargu projektanta i wykonawcy robót.

Planowany termin uruchomienia linii to III kwartał bieżącego roku.

Na liniach 610 i M105 będzie obowiązywał cennik opłat Zarządu Transportu Metropolitalnego, gdyż to ZTM jest organizatorem publicznego transportu na terenie naszej Gminy.

Podobne wiadomości:

do góry