• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Wideokonferencja w sprawie sytuacji epidemicznej w Powiecie

Wideokonferencja w sprawie sytuacji epidemicznej w Powiecie

1 Kwietnia 2021

30 marca z inicjatywy starosty gliwickiego odbyła się wideokonferencja z udziałem włodarzy gmin z terenu powiatu gliwickiego poświęcona omówieniu aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym powiecie w kontekście ogólnej sytuacji w województwie śląskim oraz w kraju.

Omówiono również realizację Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 oraz wypełnianie zadań nałożonych na samorządy i działania podejmowane w tym zakresie.

Z uwagi na tematykę w wideokonferencji udział wzięli również: Izabela Domogała z Zarządu Województwa Śląskiego, Arleta Mrugała - Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach, Łukasz Pach - dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Michał Ekkert - prezes Zarządu Szpitala w Knurowie sp. z o. o., Leszek Kubiak - prezes Zarządu Szpitala w Pyskowicach sp. z o. o., Joanna Niestrój-Ostrowska - dyrektor Szpitala Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach oraz Erwin Janysek - dyrektor SP ZOZ Szpitala Psychiatrycznego w Toszku.

W trakcie spotkania prelegenci, omawiając aktualną bardzo trudną sytuację epidemiczną, związaną z lawinowym wzrostem osób zakażonych w ostatnim czasie oraz pacjentów wymagających hospitalizacji w województwie śląskim, podkreślali dobrą współpracę pomiędzy szpitalami i wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w walkę z COVID-19. Olbrzymi i bardzo dynamiczny przyrost zachorowań wpływa na problemy z dostępnością łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych.

Wg. stanu na dzień 30.03.2021r. w województwie śląskim na 4605 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID19, zajętych było 3727, co stanowi ponad 80 proc., natomiast na 330 łóżek respiratorowych dostępnych dla pacjentów z COVID19 - wolnych było 20. Władze Województwa Śląskiego cały czas zwiększają możliwości w zakresie dostępności łóżek dla zakażonych pacjentów. Pełne obłożenie jest również w szpitalach w Knurowie i w Pyskowicach.

W tym tygodniu rozpoczęła się relokacja pacjentów do innych województw, co wiąże się z zaangażowaniem zespołów ratowniczych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Z kolei dyrektorzy specjalistycznych szpitali wojewódzkich, znajdujących się w Toszku oraz w Pilchowicach podkreślili, z jak trudnym przeciwnikiem zmagają się każdego dnia pacjenci oraz personel tych placówek. Ich pacjenci borykają się z pocovidowymi objawami, zarówno somatycznymi, jak i psychicznymi.

Obecni na wideokonferencji włodarze gmin jednogłośnie podkreślali, jak ważne i potrzebne było to spotkanie online z udziałem prezesów i dyrektorów szpitali z terenu powiatu, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach, dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz członka Zarządu Województwa Śląskiego. Takie spotkania unaoczniają powagę sytuacji epidemicznej nie tylko w powiecie gliwickim, ale w całym kraju i pokazują, z jakimi problemami borykają się każdego dnia osoby bezpośrednio walczące z epidemią.

Stąd apel przedstawicieli samorządów oraz szpitali, pogotowia ratunkowego, a także inspekcji sanitarnej do wszystkich mieszkańców, by nie lekceważyć wirusa, stosować się do wszystkich obowiązujących restrykcji sanitarnych, nosić maseczki wszędzie tam gdzie jest to wymagane, zachowywać rekomendowane odległości oraz w najbliższych dniach pozostać w domach. Nadchodzące tygodnie będą niezwykle trudne i decydujące w zwalczaniu zagrożenia.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi możliwości uzyskania zlecenia na wymaz PCR w kierunku obecności COVID-19.

Informacje te wraz z bardzo prostą instrukcją znajdują się na stronach Ministerstwa pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa

Podobne wiadomości:

do góry