Feliksówka

Tuż obok parku historyczno-przyrodniczego znajduje się Feliksówka miejsce spotkań. Nazwa miejsca nawiązuje bezpośrednio do Feliksa Michalskiego, który był powstańcem śląskim i zginął nieopodal w dniu 1 września 1939 roku.

W swoim słowie wstępu do książki pt. „Feliksówka miejsce spotkania”, która została wydana w 2024 roku w Katowicach autorstwa ks. dr Piotra Larysza, ks. Biskup Pomocniczy Archidiecezji Katowickiej Grzegorz Olszowski zaznaczył, iż „bogactwem tego miejsca są ludzie, którzy stworzyli Feliksówkę od podstaw: harcerze, społecznicy, uczniowie, nauczyciele, a także ci, którzy odwiedzają to miejsce na co dzień: turyści, grupy parafialne i szkolne, sportowcy, seniorzy”. To miejsce edukacji o Górnym Śląsku, a jednocześnie katecheza w terenie w myśl nauczania encykliki Laudato Si papieża Franciszka.

W miejscu tym od wielu pokoleń działała społeczność harcerska zuchy, harcerze seniorzy ludzie dobrej woli, aby nie tylko się spotkać przy ognisku, rozbić namiot i wspólnie pośpiewać, ale by zapalić się od siebie i zmienić świat na lepsze w myśl harcerskiej zasady bezinteresownej służby Bogu i Polsce. O tym na Feliksówce przypomina nam maszt flagowy oraz tablica upamiętniająca 100 – lecie harcerstwa w Knurowie.
Na podstawie dokumentacji i świadectw zrekonstruowano tu komisariat Straży Granicznej z okresu II RP, który znajdował się w Knurowie. Najcenniejszym niemym świadkiem tych czasów jest oryginalny, zachowany do dnia dzisiejszego kamień graniczny z tego okresu, tuż obok wartowni, przy której znajdują się 2 słupy graniczne polski i niemiecki, odtworzono szlaban graniczny oraz zachowano odległości pasa granicznego, a także zasieki. Na Feliksówce znajdują się również 2 stanowiska obronne. Przed II wojną światową w 1937 roku ks. prob. Alojzy Koziełek, którego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. 1 Maja w Knurowie zaznaczał, iż granica państwowa z tego okresu przez miasto Knurów była nieraz wyznaczana nawet wiechami ze słomy. Zdarzały się również nielegalne przemyty, a wobec nielegalnych przemytników używano broni palnej.

Feliksówka to bogactwo przyrodnicze. Zaobserwowano tu licznie ptaki m.in.: kapturka, gąsiorka, rudzika, kopciuszka oraz pliszkę żółtą. W rejonie Feliksówki znajdują się również liczne budki lęgowe ptaków, które wśród drzew mają swoje gniazda. Drzewami, które tu występują są m.in.: grab (carpinus), lipa (tilia), sosna pospolita (pinus sylvestris), a także dąb szypułkowy (quercus robur). Na Feliksówce znajduje się ogród skalny oraz ziołowy, a ponadto ołtarz polowy ku czci św. Franciszka, przy którym wierni 2 razy w roku gromadzą się na wspólnej modlitwie (w październiku na Mszy Św. ku czci św. Franciszka oraz w maju na nabożeństwie majowym). W ogrodzie skalnym znajdują się skały z różnych stron Polski i świata, to dar papieża Franciszka. Odszukać można tam m.in. gnejs, wapień i serpentynit. Na Feliksówce rośnie wiele odmian i gatunków ziół m.in.: mięty (Mentha arvensis), oregano (Origanum vulgare), melisy (Melissa officinalis) rumianku (Matricaria chamomilla) lnu (linum usitatissimum), lawendy (lavandula officinalis), kocimiętki (nepeta cataria), chmieli (Humulus lupulus). Poza tym Feliksówka jest cenionym miejscem dla pszczelarzy, leśników oraz koła łowickiego.

Ciekawostką jest również fakt, iż miejsce to posłużyło do zdjęć filmowych m.in. takich jak: „Dziedzictwo” w reż. Dagmara Drzazga TVP Historia 2022; „Zrujnowani i odbudowani odc. 23” w reż. Piotr Łataś; „Zastęp błogosławionego ks. Jana Machy” reż. Szymon Oślizło TVP 1 2024.
W roku 2022 sąsiad Feliksówki, pan Józef Nastula przekazał na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Śląskiej swoje pole, które służy do dziś społeczności harcerskiej. O tym wielkim geście dobroci i życzliwości pod adresem harcerstwa przypomina lokalnej społeczności tzw. furtka dobroci, która znajduje się dziś tuż obok wiaty ogniskowej. To właśnie tam pan Józef dzielił się z młodym pokoleniem swoim życiowym doświadczeniem, obserwował w ostatnich latach swojego życia zapał, determinację i zaangażowanie społecznedzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dlatego śmiało można powiedzieć, że Feliksówka to wyjątkowe miejsce spotkań i łączenia pokoleń na mapie Górnego Śląska.

Feliksówka

Linoryt Miłosz Kandora

Linoryt Miłosz Kandora

do góry