• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Knurów upamiętni marszałka Focha nowym rondem

Knurów upamiętni marszałka Focha nowym rondem

15 Lutego 2021

Podpisana w ubiegłym tygodniu umowa z Galerią Sztuki Użytkowej „Stalowe Anioły” z Bytomia zakłada, wykonanie elementu małej infrastruktury upamiętniającej francuskiego marszałka Ferdynanda Focha na nowym rondzie, budowanym przy zbiegu ulic Kosmonautów i Szpitalnej w Knurowie.
Z treści umowy wynika, że do zadań wykonawcy będzie należało przeprowadzenie następujących prac:

  • wykonanie w skali projektu figury marszałka Ferdynanda Focha
  • dostarczenie projektu figury wraz z propozycją jej lokalizacji na dostarczonym przez Gminę Knurów projekcie zagospodarowania.
  • wykonanie figury na postumencie
  • dostarczenie i finalny montaż figury.

 

Wytyczne, jakie otrzymał Wykonawca prac, opisują szczegółowo samego Marszałka. Będzie to postać w mundurze wykonana ze stali ocynkowanej, pomalowanej na kolor grafitowy z dodatkowymi akcesoriami takimi jak buława marszałkowska lub jej cześć, guziki,elementy pozłacane np. odznaczenia, medale lub zdobienia czapki.

Zobacz wypowiedź Prezydenta Miasta Knurów Adama Ramsa w tym temacie - LINK

Termin na wykonanie wszystkich tych prac ustalono na 30.06.2021 r., co jest o tyle istotne, że w tym okresie powinno być już gotowe nowe rondo. Wynagrodzenie Wykonawcy wyniesie 98 400 zł

W dniu 17 września 1922 roku, na wniosek francuskiego personelu kopalni Knurów, ówczesny szyb IV nazwano imieniem marszałka, od którego nazwę wzięło także całe pole górnicze (FOCH) 

Aktualnie, Galeria „Stalowe Anioły” pracuje nad kilkoma koncepcjami, a my publikujemy poniżej wstępny szkic postaci Marszałka Focha, stanowiący bazę do dalszego uszczegółowienia projektu. [Tekst edytowano: 17.02.2021]

Projekt figury na nowym rondzie

Podobne wiadomości:

do góry