• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wspiera Gminę Knurów

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wspiera Gminę Knurów

8 Grudnia 2020

O tym, ile środków trafi do poszczególnych jednostek samorządowych w ramach części konkursowej Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia wrześniowej edycji. W przypadku Gminy Knurów będzie to 6,5 miliona złotych.

To kolejne pieniądze dla naszego miasta w ramach wsparcia w walce z ekonomicznymi skutkami pandemii Covid-19.

Przypomnijmy że latem, dzięki środkom w ramach pierwszego etapu Programu, do Knurowa przekazano ponad 8 milionów złotych. Podczas letniej odsłony programu środki przydzielano regionom algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały rządowe wsparcie. W ramach kolejnej odsłony Programu, jednostki samorządu terytorialnego musiały się już jednak ubiegać o pieniądze na konkretne zadanie w ramach konkursu. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku, a Gmina Knurów aplikowała o wsparcie na kompleksowy remont szczygłowickiej ,,czwórki" oraz alternatywnie na budowę nowej placówki Centrum Kultury pod nazwą HardClub.

Podczas oceny wrześniowych wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Pośród propozycji złożonych przez gminy i powiaty w całej Polsce które otrzymają wsparcie, znalazł sie wniosek Gminy Knurów na kompleksowy remont miejskiej szkoły podstawowej nr 4 w Szczygłowicach. Pieniądze przeznaczone zostaną na modernizację energetyczną placówki, w tym budowę instalacji OZE, remont wnętrz i dostosowanie budynku szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz generalny remont boiska wybudowanego przed laty z inicjatywy i przy wsparciu finansowym Jerzego Dudka.

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego  w całym kraju 12 mld złotych, w tym::

  • 6 mld wypłacono podczas pierwszej rundy latem br.
  • 6 mld  rozdysponowane będzie między samorządy, które złożyły, bądź złożą odpowiednie wnioski podczas konkursów, z czego właśnie rozstrzygnięto nabór wrześniowy na 4,35 mld, a kolejne1,65 mld  planowane jest do rozdysponowania w ramach trzeciego naboru, który ruszy wkrótce

 Baner graficzny z logiem Programu

Podobne wiadomości:

do góry