• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Ruszyła rejestracja uchodźców w knurowskim magistracie

Ruszyła rejestracja uchodźców w knurowskim magistracie

16 Marca 2022

W Knurowie, podobnie jak w całej Polsce rozpoczęła się dziś akcja nadawania numerów PESEL uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Dzięki numerowi PESEL uchodźcy będą mogli znaleźć pracę, uzyskać możliwość korzystania z opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych. Żeby jednak uzyskać takie uprawnienia, należy wcześniej złożyć w urzędzie miasta bądź gminy wniosek o nadanie numeru PESEL ze statusem UKR. Dotyczy to wyłącznie osób które przybyły bezpośrednio z Ukrainy po 24 lutego bieżącego roku, czyli w dniu rozpoczęcia działań wojennych na terytorium naszego sąsiada.

Jak informują media w kraju, pod wieloma urzędami oraz zakładami fotograficznymi ustawiły się od samego rana długie kolejki osób. Z bezpośrednich obserwacji tego, jak wyglądał dzisiejszy dzień w Urzędzie Miasta Knurów wynika jednak, że w naszym magistracie też było spore zainteresowanie, a co za tym idzie, duża liczba interesantów z Ukrainy. Z myślą o nich utworzono osobne pomieszczenie, w którym znajduje się punkt obsługi uchodźców - pokój 114 na 1 piętrze.

Ponieważ jednak średni czas rejestracji, to w praktyce od 30 minut do 1 godziny, nie wszyscy interesanci, szczególnie ci którzy ustawili się w kolejce na koniec dnia, mogli zostać dzisiaj obsłużeni. Osoby te będą mogły załatwić swoje formalności w kolejnych dniach, tym bardziej, że termin do ubiegania się o nadanie PESELu wynosi 60 dni od momentu przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski.

Zdjęcie kolejki z 16 marca 2022, dodziny 16:00

Podobne wiadomości:

do góry