• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

27 Lutego 2023

Dziś, 27 lutego przypada Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, zwanych również trzecim sektorem czy też NGO-sami. To moment, kiedy jeszcze bardziej dostrzega się pasjonatów, którzy zrzeszają się w kręgu swoich zainteresowań, wykonują na co dzień ogromną pracę na rzecz społeczeństwa.

Organizacje pozarządowe, w odróżnieniu od organów publicznych, a podobnie jak przedsiębiorcy, są prywatne i powstają z inicjatywy ich założycieli, ale w odróżnieniu od przedsiębiorstw, jednak podobnie jak władze publiczne, działają w interesie publicznym, a nie prywatnym. Co istotne, organizacje funkcjonują według przyjętych idei, ale nie w celu osiągnięcia zysku.

Na terenie Miasta Knurów obecnie działa kilkadziesiąt stowarzyszeń, w tym sportowe, społeczne, hobbystyczne, związane ze zdrowiem, a także jednostki ratownictwa. Ich funkcjonowanie wspierane jest przez Urząd Miasta oraz jednostki organizacyjne gminy, zarówno finansowo, organizacyjnie, sprzętowo, jak i w wymiarze lokalowym.

W samym tylko wymiarze finansowym, jakie Gmina Knurów przekazuje na rzecz organizacji pozarządowych, wynosi rocznie blisko 1 milion zł.

Warto również dodać, że miasto, już od 13 lat organizuje konkurs pod tytułem „Knurów - dobre przykłady”, którego celem jest wyłonienie i uhonorowanie liderów stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych, które w poprzedzającym roku kalendarzowym szczególnie wyróżniły się podczas realizacji działań i wsparcia na rzecz społeczności lokalnej naszego miasta.

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych został ustanowiony 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach.

grafika informacyjna

Podobne wiadomości:

do góry