• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Knurów schronieniem dla uchodźców

Knurów schronieniem dla uchodźców

21 Marca 2022

Od końca lutego, po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego w Ukrainie, do Polski zaczęli przybywać uchodźcy wojenni, głównie kobiety i dzieci. W wszystkich polskich miastach zaczęto organizować schronienie dla poszkodowanych.

Miasto Knurów zaraz po 24 lutym bieżącego roku, uruchomiło Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego, w celu zorganizowania sprawnych działań pomocowych. Jednym z jego zadań była i wciąż jest, wymiana kontaktów między ludźmi z Ukrainy, a mieszkańcami naszego miasta, którzy udostępniają własne mieszkania dla uchodźców.

Poza wspomnianymi działaniami, miasto zorganizowało grupowe miejsca noclegowe w obiektach wielkopowierzchniowych, a mianowicie w Hali Sportowej MOSiR w Knurowie-Szczygłowicach oraz remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Knurowie.

W piątek 18 marca, po godzinie 17:00, przyjechał do Szczygłowic zorganizowany przez Państwową Straż Pożarną transport grupy uchodźców. W Hali Sportowej MOSiR obecnie przebywa 46 osób, z czego 19 to dorośli a 27 to dzieci. Obiekt został w pełni przystosowany do tego, by zapewnić godne warunki bytowe - uchodźcy mają do dyspozycji łóżka z pościelą, szafki na rzeczy osobiste, w tym szafki zamykane na klucz, łazienki z natryskami, aneks kuchenny z lodówkami, pralkami, suszarkami mechanicznymi, kuchenkami indukcyjnymi, mikrofalówkami, czajnikami. Dodatkowo wydzielono specjalne strefy, takie jak jadalnia, część rekreacyjna dla dzieci z zabawkami i animacjami prowadzonymi przez Centrum Kultury, czy 3 pomieszczenia: z produktami spożywczymi, chemią gospodarczą/artykułami higieny osobistej, a także z ubraniami. Uchodźcy mogą korzystać z łącza internetowego za sprawą dostępu do WIFI, mają również dostęp do całodziennego wyżywienia.

Nad bezpieczeństwem poszkodowanych z Ukrainy czuwają ratownicy MOSiR, Straż Miejska oraz Policja.

Podobne wiadomości:

do góry